Andělé - naši nebeští kamarádi

Autor: P.Mgr.Ing.Jiří Urbánek <otec.jirka(at)tiscali.cz>, Téma: Homilie otce Jirky, Zdroj: P. Jiří Urbánek, Vydáno dne: 12. 02. 2009

Lenicka.JPGBůh stvořil anděly - čistě duchové a nesmrtelné bytosti. Andělé jsou Boží poslové. V Písmu svatém se o nich často píše. Nám jsou blízcí andělé strážní, naši nebeští kamarádi a ochránci na cestě do nebe.


5. neděle v mezidobí, cyklus B

  Tématem dnešního kázání budou andělé. Nejprve si musíme objasnit, že výraz anděl (hebr. malak, řecky angelos) označuje úkol, nikoliv přirozenost. Andělé jsou poslové, služebníci Boží. Existence netělesných bytostí – andělů – je pravda naší víry. Andělé „jako bytosti čistě duchové mají rozum a vůli: jsou to bytosti osobní a nesmrtelné“ (KKC 330).

  Evangelia se často zmiňují o andělech, kteří jsou Kristovi, neboť byli stvořeni skrze něho a pro něho, k jeho službě. Od počátku stvoření andělé hlásají spásu člověka a slouží Bohu při uskutečňování spásného díla v průběhu lidských dějin. Anděl Gabriel oznámil narození Jana Křtitele i Pána Ježíše.
 Andělé slouží Kristu při jeho pobytu na zemi. Andělé oznamují narození Ježíše, chrání dítě Ježíše, obsluhují ho na poušti, jsou mu posilou v Getsemanech. Andělé oznamují Kristovo zmrtvýchvstání. Andělé budou Krista doprovázet při jeho druhém příchodu, shromáždí jeho vyvolené a vyženou zavržené z království Božího.
 K andělům máme mít úctu, ale nemá to být úcta klanění (adorace), která je vyhrazena jen Bohu.

  Jaký je vztah andělů a církve?
  Církev denně zakouší pomoc a ochranu andělů, zvláště archanděla Michaela. Pomocí mše svaté můžeme prožívat úzké spojení s nebeským světem. Církev se při mši svaté připojuje k nebeské bohoslužbě andělů, která nikdy neustává. To si musíme uvědomit. Při mši svaté s námi slaví celé nebe. Ve mši můžeme prožívat spojení s nebem, prožívat „předchuť nebe“.  Zvláště se s anděly spojujeme v hymnech „Sláva na výsostech Bohu“ a „Svatý, svatý, svatý“. V liturgii slavíme svátek archandělů sv. Michaela, Gabriela a Rafaela, a památku andělů strážných.
  Jak uvádí katechismus (KKC 336):
  „Od dětství až k hodině smrti je lidský život obklopen ochranou andělů a jejich přímluvou. Každý věřící má u sebe anděla jako ochránce a pastýře, aby ho vedl k životu.“

  V Novém zákoně máme mnoho odkazů na činnost andělů v dějinách spásy. Andělé jsou Kristovými pomocníky v díle spásy (Žd 1,14), bdí nad člověkem (Mt 18,10), přinášejí Bohu modlitby věřících (Zj 5,8 a 8,3) a také uvádějí duše spravedlivých do ráje (Lk 16,22). Andělé v čele s archandělem Michaelem ochraňují církev před útoky satana a zlých duchů.

  Sv. Bernard ve svém kázání o našich nebeských ochráncích řekl tato slova:
  „A tak, bratři, vroucně milujme v Bohu jeho anděly jako naše budoucí spoludědice a zatím jako správce a ochránce, které Bůh ustanovil, aby nás vedli.
  Ale i když jsme tak malí a zbývá nám tak velká cesta, a nejen velká, ale i tak nebezpečná, proč bychom se báli, když máme takové ochránce? Ti, kteří nás střeží na všech našich cestách, nemohou být přemoženi ani svedeni na scestí, tím méně pak mohou sami z pravé cesty svést. Jsou věrní, moudří a mocní. Proč bychom se měli třást? Jen je následujme, držme se jich a přebývejme pod ochranou Boha, Pána nebes.“