Láska k Bohu, člověku a přírodě nezná hranic

Autor: Martin Grabarczyk <Grabarczyk(at)seznam.cz>, Téma: Javorník, Zdroj: František Hastík, Vydáno dne: 27. 10. 2009

Boruvkova_hora.jpgTato slova byla životním krédem předčasně zesnulého polského kněze Stefana Witczaka, kterého znali myslivci i lesníci Rychlebských hor z obou stran hranice pod přezdívkou Krušina. Sám byl náruživým myslivcem, znalcem mysliveckých tradic a hudby s loveckou tématiku. Dlouho nám ho bude připomínat kámen s jeho pamětní deskou, který byl v sobotu 10.října odhalen a společně s křížem vysvěcen na Borůvkové hoře.



Borůvková hora. – Špičák je horou na hřebenové trase Rychlebskými horami. Kdysi z něj byl úchvatný pohled na malebná údolí s osadami a obcemi a dále pak do polských rovin. Zasloužilo by si to rozhlednu. První polskou vsí na západ od něj je Nowy Gierałtow, kde páter Stefan Witczak působil. Pro svou obětavě dobrosrdečnou povahu byl v širokém okolí velmi oblíbený a jeho mše na svátek patrona myslivců sv.Huberta byly vyhlášené. Významně se zasadil o obnovu zdevastované kaple sv.Floriana ve Wrzosowce, kterou najdeme při turistické trase z Borůvkové hory do Lutyně. Svou autoritou a pověstí se přidal v osmdesátých letech k obrodnému procesu ve svém národě. Zemřel 8.října 2007 a jeho smrt zaskočila a zarmoutila všechny, kteří ho znali. Mezi jeho přátele patřil i současný javornický lesní správce Pavel Hájek, který přišel s myšlenkou uctít jeho památku. Tato padla na úrodnou půdu z obou stran hranice a výsledek, s velkým uznáním přijat polskou stranou, se dostavil.

Symbol rozhledny na Borůvkové hoře se stává vedle symbolu zámku dalším znakem Javornicka. Jarní prvomájové setkání občanů a turistů z obou stran hranice na této hoře se již stalo tradicí a tradicí se může stát i setkání podzimní. Organizátory akce byly římsko-katolická farnost Travná, Lesní správa Javorník Lesů ČR a její polský protějšek. Vše se uskutečnilo pod záštitou města Javorník. Počasí sice nepřálo, chvílemi lehce mžilo, lidé z obou stran hranice však přesto přišli. Návštěvníky přivítal javornický starosta Jiří Jura. Po něm promluvil starosta Lądeku Zdrój, který lidem přiblížil osobnost Stefana Witczaka. Účastníky dále pozdravil ředitel javornické Lesní správy Lesů ČR Pavel Hájek i jeho kolega z polské strany. Potom následovalo svěcení kříže a pamětní desky, kterého se ujal javornický farář Piotr Niewiadomski za pomocí kněze z Lądeku Zdrój . Nedělali to decentně kropenkou, ale poctivě po polsku košťátkem a svěcenou vodou se nešetřilo. Páter Piotr přitom nezapomněl poděkovat sponzorům. Ivanu Matuškovi, správci rozhledny, který nesl hlavní tíhu realizace myšlenky a sám byl jedním ze sponzorů. Kříž zdarma zhotovil Libor Filo ze Skorošic a fakturu za zhotovení stříšky pro podobiznu kněze a pět dřevěných obrub odpadkových košů mu proplatilo Město Javorník, které uhradilo i občerstvení účastníků a nechalo upravit poslední úsek přístupové cesty. Kámen pro pamětní desku věnovala firma Ralux a usadil ho Miroslav Ruják. Myslivec Petr Dvořák z javornické farnosti, který při obřadu četl z bible, byl zase hlavním sponzorem pamětní desky, kterou zhotovili supíkovičtí kameníci. Poctu knězi Stefanu Witzakovi vzdali přítomní trubači javornické Lesní správy i jejich kolegové z Walbrzychu. Zrovna tak, jako nastoupená čestná jednotka polské požární stáže, která je patronem obnovené kaple ve Wrzosowce. Potom už proběhlo setkání účastníků obou stran hranice zpříjemňované vystoupením trubačů. V ten den byl povolen vjezd osobních automobilů do lokality Letiště, odkud do cíle nebylo daleko. Staří nebo invalidní občané mohli využít obětavosti Sboru dobrovolných hasičů Javorník, který je odtud autem vyvezl až nahoru. Podobné vymoženosti budou mít návštěvníci až při prvomájovém setkání příštího roku. Poděkování patří také provozovateli veřejné autobusové dopravy za úpravu jízdního řádu tak, že nyní cestující prvním víkendovým spojem z Jesenicka mají okamžitý přípoj do Travné.