Významný den pro salvatoriány

Autor: Filip a Barča Wormovi <wormovi(at)quick.cz>, Téma: Česká Ves, Zdroj: Farnost Česká Ves, Vydáno dne: 16. 01. 2010

P_Frantisek Jordan Salvatoriani foto portret.jpgV pátek 22. ledna bude v Římě zasedat Teologická komise pro kanonizaci. Hlavním bodem jednání má být diskuze nad blahořečením (beatifikací) zakladatele salvatoriánů P. Františka Marie od Kříže Jordana (1848 – 1918). Kněží patřící do společnosti salvatoriánů působí na Jesenicku již řadu let a právě proces blahořečení jejich zakladatele je pro ně důležitým mezníkem. Více o modlitbách za toto jednání i o samotné salvatoriánské společnosti a P. Jordanovi v dalším textu.


Modlitba za blahořečení P. Jordana (1):
"Ježíši, Spasiteli světa,* který jsi udělil svému služebníku Františkovi od Kříže Jordanovi * dar hluboké a živé víry,* neochvějné naděje * a planoucí lásky k Bohu a bližnímu * a také velké horlivosti o záchranu duší,* prosíme tě,* oslav ho zde na zemi poctou blahoslavených * a na jeho přímluvu uděl nám milost,* o kterou tě pokorně prosíme.* Který žiješ a kraluješ na věky věků. Amen."
Společnost Božského Spasitele (Societas Divini Salvatoris – SDS) je jedna z řady mladých řeholních společností založených ve 2. polovině 19. století. V tomto období vznikaly také další dynamické misionářské kongregace (např. salesiáni). Zakladatel salvatoriánů je P. Jan Křtitel Jordan (řeholní jméno František Maria od Kříže Jordan), syn chudých lidí, narozen na jihu Německa. Jeho otec byl invalida po úraze a celá starost o rodinu ležela na matce.
Ve 30 letech byl vysvěcen na kněze a dva roky poté odjel do Svaté Země. V duši uslyšel jasné slovo Páně: „To je věčný život, že poznají Tebe, jediného pravého Boha a toho, kterého jsi poslal, Ježíše Krista.“ Od toho okamžiku měl pevnou jistotu, že si ho Bůh vyvolil pro své Boží Dílo.
Obrodu Církve si dvaatřicetiletý Jordan představoval způsobem, kterému odpovídalo myšlení Druhého Vatikánského koncilu – přes kněze, laiky, muže i ženy, kterým přisuzoval stejně odpovědnou úlohu jako mužům. Počítal zvláště s inteligencí, rodinami, s mládeží, s každým dobré vůle. Byly to myšlenky, které předcházely Druhý Vatikánský koncil o více než 80 let. Jordan však při uskutečňování Božího Díla narazil u církevních představených na nepřekonatelný odpor. A tak musel Jordan své odvážné myšlenky natlačit do pevného a předem určeného schématu klášterního života. Místo hnutí, které všechno proniká, vznikla další řeholní společnost – vedle mnohých jiných. Jak přijal Jordan změnu své původní ideje?
Byl charismatik a žádný revolucionář. Nechal se rád nadchnout novými idejemi, uměl se však také podřídit. Byl přece poslušným synem Církve a nařízení Církve uznával za správná. Jordan našel řadu obětavých pomocníků, často lidí z chudých poměrů, kteří byli schopni dávat ještě z toho mála, co měli. Všechny články jeho díla pak spojoval apoštolský duch, ten je oživoval a dával jim impuls. Jordan chtěl každého muže i každou ženu proměnit v apoštola. Všech 12 apoštolů zvolil za patrony a Marii uctíval jako Královnu apoštolů.
Jeho dílo proto dostalo jméno Apoštolská vyučovací společnost a bylo proniknuto touhou po apoštolátě. Původní název společnosti však nebyl schválen a podle tehdejšího církevního návrhu došlo k označení Societas Divini Salvatoris – Společnost Božského Spasitele. Jordan a jeho členové byli proto nazváni salvatoriáni a tato změna se nakonec ukázala být šťastnou.
Jordanovo dílo bylo pojmenováno nejen dle jeho činnosti (záchrana, spása), ale i podle jeho nejvyššího cíle – Spasitele, Zachránce světa. Spasitelův podstatný povahový rys, tj. jeho dobrotu a lidumilnost, si vzali salvatoriáni za ideál a vzor.
Společnost Božského Spasitele - salvatoriáni (SDS) - jsou rozšíření do velkého množství zemí. Za života P. Františka Jordana vznikaly salvatoriánské domy (koleje) například v těchto zemích:
1890 – Indie (Assám)
1892 – USA a Rakousko
1893 – Ecuador a Kolumbie
1894 – Švýcarsko
1895 – České země (Val. Mez., Krnov, Brno, Vranov, Prostějov, Praha)
1896 – Brazílie
1898 – Rumunsko
1900 – Polsko, Jugoslávie, Belgie
1901 – Anglie
1915 – Německo
Z Jordanových výroků:
  • Modlitba je největší moc světa.
  • Po sebezáporu se pozná svatost.
  • Vše se zdaří jedině ve stínu kříže.
  • Kdo chce vykonat něco velikého, musí být mužem modlitby.
  • Budovu svého posvěcení postav na modlitbě, práci, mlčení a umrtvování!
  • Přijdete-li do Himaláje, do Jižní Ameriky nebo do hor k divochům, všude si pomyslete: To jsou moji bratři, ty musím zachránit.
Jan Pavel II při modlitbě u hrobky zakladatele salvatoriánů P. Františka Marie od Kříže Jordana:
 Jan Pavel II u hrobky Patera Frantiska Jordana
Modlitba za blahořečení P. Jordana (2):
"Božský Spasiteli,* ty jsi naplnil srdce tvého věrného služebníka Františka od Kříže Jordana * planoucí láskou * neochvějnou důvěrou * a neutuchající horlivostí duše.* Dej také nám neochvějnou lásku k Bohu a k bližnímu,* ducha modlitby,* čistotu srdce,* pokoru * a pravou apoštolskou horlivost.* Dej nám podle jeho příkladu horlivě pracovat,* aby všichni lidé tě více poznávali a milovali* a u tebe hledali pomoc a spásu.* Matko Spasitelova,* vypros u svého Božského Syna,* aby Pater František od Kříže Jordan,* který planul dětinnou důvěrou k tobě,* brzy byl účasten poct oltáře * a tak svým zářným příkladem také po smrti dále působil * pro velké zájmy království Božího. Amen."
 
 Text upraven podle knihy „Zakladatel salvatoriánů P. František od Kříže Jordan a jeho dílo.“ Autor knihy P. Antoni Mysliviec SDS působil dlouhou dobu také na Jesenicku, vydáno v Bílé Vodě v roce 1997.