Tak jsme prožívali svátek svatého Valentina ve farnosti Javorník

Autor: Martin Grabarczyk <Grabarczyk(at)seznam.cz>, Téma: Javorník, Zdroj: A.R., Vydáno dne: 17. 02. 2010

valentyn.jpgV posledních letech si i v naší vlasti připomínáme svátek sv. Valentina, dáváme si přáníčka, jindy drobné dárky, ale to hlavní, alespoň jednou v roce řekneme svým bližním, že je máme rádi. Snad se podle toho k nim i chováme. Mnozí sice slavíme tento svátek, ale víme jen pramálo o původu zvyků a důvodech oslav sv. Valentina či obou Valentinů.



První z obou svatých žil ve druhém století n.l. a byl biskupem v Terni, městě, ležícím ve střední Itálii, asi 65 km od Říma. Biskup Valentin tajně oddával snoubence, jejichž rodiny lásce nepřály a sňatek jim zakazovaly. Tak se jméno a proslulost tohoto biskupa šířily nejen po okolí, ale dozvěděl se o něm i římský císař Claudius. Císař po dlouhém rozhovoru s biskupem došel k rozhodnutí zbavit se jej navždy popravou. Tento den připadl právě na 14. února. Ještě před mučednickou smrtí stačil Valentin v žaláři vyprosit modlitbami navrácení zraku slepé dívce žalářníka.

 Druhým Valentinem byl biskup z Recia, dnešního jižního Tyrolska, který byl rovněž svatořečený. Ten je přímluvcem pro lidi, kteří trpí epilepsií nebo náhlými stavy bezmocnosti. Je patronem těch, které trápí dna, křeče, dokonce je i patronem proti moru dobytka. Žil ovšem o tři staletí později.

První historicky doložené přání k svatému Valentinu poslal své ženě v roce 1415 mladý francouzský vévoda Karel Orleánský, když byl zajat a vězněn v londýnském Toweru.

Dnes je svátek sv. Valentina slaven po celém světě. Neměli bychom zapomínat nato, že my všichni jsme milovanými Božími dětmi a protože lásku dostáváme, měli bychom ji umět také předávat dál, být k sobě ohleduplnější, laskavější, měli bychom si umět odpouštět, mít na sebe navzájem čas, pomáhat si. Neměli bychom ale zapomínat ani na našeho milujícího Nebeského Otce, najít si chvíli pro modlitbu a umět poděkovat za všechny dary.

Proto jsme si v uplynulém týdnu také s dětmi v hodinách náboženství připomenuli svátek sv. Valentina a  zároveň rozebírali, co znamená slovo láska pro každého z nás. Jak poznáme, že nás mají naši nejbližší rádi, jak my sami můžeme bez velkých slov vyjádřit nebo projevit svoji lásku k rodičům, sourozencům, blízkým, kamarádům, ale také k Bohu, k Ježíši Kristu, Synu Božímu. Reakce dětí a názory byly opravdu různorodé a v mnohém poučné i pro dospělé, zvláště pak pro rodiče.             

Také O. Piotr Niewiadomski, SDS,  v závěru nedělní bohoslužby  k svátku svatého Valentina popřál přítomným farníkům hodně lásky s prosbou, aby ji uměli opětovat.