Svátek Panny Marie Lurdské

Autor: Martin Grabarczyk <Grabarczyk(at)seznam.cz>, Téma: Javorník, Zdroj: A.R., Vydáno dne: 20. 02. 2013

V pondělí dne 11.2.2013 v 10.00 hodin dopoledne se konala v kapli na faře v Javorníku mše svatá k uctění památky Panny Marie Lurdské. Tento den je výroční připomínkou prvního zjevení Panny Marie v jeskyni Massabielle u Lurd Bernardetě Soubirous v roce 1858. Lurdy se staly nadějí pro velmi mnoho nemocných. Mnozí tam nacházejí úlevu, někteří i uzdravení. Lurdy podnítily v církvi péči o trpící a nemocné. Není proto náhodou, že tento den se stal zároveň i Světovým dnem nemocných.


Slavíme zjevení Panny Marie Lurdské, která se v Massabielle setkala s Bernardetou Soubirous celkem osmnáctkrát. Cílem bylo předat Bernardetě (jejíž připomínka je 16.4.) poselství, aby se lidé modlili a činili pokání za hříšníky. Tedy výzva k obrácení v zemi, kde nejvíc vyhasínala víra a v době ohrožování svobodnými zednáři, kteří šířili liberalismus a podporovali uvolněnou morálku. P.Maria prosí z Lurd i z pozdějších míst zjevení o "Pokání!"- o obrácení. Nedotčená hříchem a plná lásky k hříšníkům si od nás přeje boj proti hříchu jako největšímu zlu. Zde můžeme vyčíst, že dokonalá láska k bližnímu sebou nese i zásadní postoj proti hříchu. V liberálním postoji ke hříchu není ani pravé lásky k bližnímu, jen bláznovství. Proto je nutné činit pokání, které je cestou k přijetí vykoupení. Poslední zjevení se uskutečnilo 16.7. jako vždy s růžencem v ruce. Pro nás by to mělo být připomínkou, že skrze modlitbu růžence můžeme obdržet mnoho milostí a Božího požehnání, nejen pro sebe, ale i pro druhé. 

Slavit památku P.M. Lurdské povolil papež Lev XIII. v roce 1891 a její oslavu na celou církev rozšířil v r. 1907 Pius X. 

Poté, co jsme si připomenuli tyto významné události, pokračovala mše svatá

Po kázání, v němž O. Piotr  zdůraznil sílu víry a naděje, sílu modlitby a Božího působení, jsme se shromáždili v prostoru před kaplí a protože všichni přítomní  jsme ve věku, kdy můžeme přistoupit ke svátosti pomazání  nemocných, jsme obdrželi toto svátostné pomazání.

Pak následovaly přímluvy a pokračovala mše svatá obvyklým způsobem.

Po mši svaté byl pan farář navštívit i nemocné farníky, kteří se pro stáří či nemoc nemohli účastnit mše svaté. Zavítal i do obou domovů, jak charitního, tak státního, aby i tam poskytl nemocným svátostné pomazání.