Čeští a moravští věřící přijali v portugalské Fatimě sochu Panny Marie, která bude v následujících týdnech putovat po České republice. Stalo se tak po mši svaté u příležitostí národní pouti k 100. výročí fatimských zjevení. Mezinárodní mši svatou pro tisíce poutníků z celého světa slavil kardinál Mauro Piacenza z Vatikánu. Českou republiku zde zastupovalo více než 1300 věřících, z toho stovka kněží a řada biskupů v čele s kardinálem Dominikem Dukou.
Právě český primas převzal od rektora zdejšího poutního místa Carlose Cabecinhase sochu Panny Marie Fatimské, která bude v následujících týdnech putovat po českých a moravských diecézích. Jako poděkování zanechal kardinál Duka ve Fatimě kopii Pražského Jezulátka.
„Prosím, aby vám Bůh udělil všechny milosti pro váš život,“ řekl českým poutníkům P. Cabecinhas. „Ať je vaše země naplněna hlasem evangelia. Panna Maria, která představuje své Neposkvrněné Srdce jako útočiště hříšníků, ať je místem, ve kterém se všichni scházíme a zakoušíme Boží milost a jeho světlo. Ať je pro vaši zemi a pro vaši diecézi tato socha a zvěst Panny Marie silným okamžikem a útočištěm pro vás a pro vaši církev.“
Jak uvedl pražský arcibiskup, současná pouť je již druhý děkovným národním putováním. „V první jsme děkovali za návrat svobody. Dnes děkujeme za to, že v této svobodě vyrostla nová generace,“ řekl. Připomněl také přítomnost sochy Panny Marie Fatimské v ČR v roce 1967, kdy ji českoameričtí poutníci předali kardinálu Františku Tomáškovi. Jen o několik měsíců později přišlo Pražské jaro.
Socha bude v následujících týdnech putovat po českých a moravských diecézích. Cesta začne v den památky Panny Marie Bolestné, 15. září 2017, v pražské katedrále a skončí na poutním místě Českomoravská Fatima v Koclířově u Svitav na svátek Panny Marie Růžencové, 7. října 2017 (podrobnější program
zde).
„Udělejte všechno, co vám řekne“
V homilii během poutní mše svaté komentoval kardinál Mauro Piacenza biblický příběh o svatbě v Káni Galilejské, kde Panna Maria řekla služebníkům: „Udělejte, co vám (Ježíš) řekne.“
V současné „staré a unavené Evropě“ podle kardinála být opravdově věřící a přijímat celé Boží zjevení znamená jít proti proudu. „Bděme, milovaní bratři a sestry, aby se dobré víno naší víry neztratilo. Aby dobré víno naší víry nebylo rozředěno neustálým zesvětšťováním díky ústupkům, pokušením světa a diktatuře jediného myšlení, které se šíří všemi různými prostředky a usiluje zničit Tajemství.“
Kardinál dále zdůraznil potřebu „snoubeneckého sjednocení každého věřícího s Kristem“.
Upozornil i na současný násilný útok proti rodině, který podle něj nemá z pohledu společnosti i práva v dějinách obdoby. Ďábel, který je autorem „antistvoření“, se nespokojí jen s tím, aby zničil člověka a „utopil jej v kultuře smrti“; chce také zničit místo, kde „pulzuje a předává se život“, rodinu. „Jednoho dne svět poděkuje církvi, že beze strachu a bez kompromisu bránila život a rodinu a v nich celou civilizaci,“ řekl Piacenza.
„Panna Maria, opakuj zde ve Fatimě církvi a celému světu: Udělejte všechno, co vám řekne, aby nikdo nebyl obelstěn a nalezen nepřipraven v okamžiku, kdy Pán přijde,“ řekl také kardinál.
Fatimské zjevení proběhlo v roce 1917. Třem dětem se poblíž portugalské vesnice zjevovala Panna Maria, která naléhavě vyzvala k obrácení a pokání, každodenní modlitbě růžence, obětování se za obrácení hříšníků a k zasvěcení srdcí a světa Neposkvrněnému srdci Panny Marie.