Praha – Repatriace ostatků kardinála Josefa Berana je událostí, na níž se čekalo téměř půl století. Slavné mši svaté ke cti sv. Vojtěcha se v sobotu 21. dubna v Praze zúčastní také oba ostravští biskupové. Biskup František Václav Lobkowicz v souvislosti s převezením ostatků kardinála Berana do vlasti zavzpomínal na několik osobních setkání s tímto mužem víry.
O osudy těžce zkoušeného rodáka z Plzně se zajímali biskupovi rodiče Jaroslav Claude Lobkowicz a Gabriela Korff-Schmising-Kerssenbrock. Otec biskup se proto již jako malý chlapec z jejich vyprávění seznámil s jeho těžkým osudem. Později došlo i na osobní setkání. „Díky rodičům jsem se jako asi patnáctiletý s panem kardinálem několikrát osobně setkal, a to v době, kdy byl již komunistickou mocí internován v Radvanově a pak v Mukařově,“ uvedl biskup Lobkowicz s tím, že jeho rodině nebyl osud pražského arcibiskupa lhostejný také proto, že stejně jako on pocítili tvrdost a nepřízeň totalitního režimu.
Kardinál byl v té době izolován od okolního světa, nebyla mu dovolena korespondence a nesměl ani vycházet ven. Povoleny měl pouze návštěvy. Několikrát se povedlo ke kardinálu Josefu Beranovi dostat také manželům Lobkowiczovým. „Mí rodiče pana arcibiskupa několikrát navštívili a já měl příležitost se s ním při tom pozdravit. Vybavuji si jeho klidnou a vyrovnanou postavu, která na mě udělala při prvních setkáních zvláštní dojem. Mohu říci, že i díky těmto setkáním se ve mně rodila otázka po kněžském povolání,“ svěřil se otec biskup.
Po jeho vynuceném odchodu do Říma se již s kardinálem nesetkal. Mnohokrát však při svých cestách do Vatikánu navštívil jeho hrob v kryptě svatopetrské baziliky. „Nechat pohřbít kardinála Berana v papežské hrobce bylo velikým gestem papeže Pavla VI. nejen vůči jeho oddané službě, ale domnívám se, že i výrazem přesvědčení o svatosti jeho životní cesty,“ uvedl biskup Lobkowicz. „Beranův hrob na významném místě ve Vatikánu přitahoval mnohé poutníky naší vlasti, povzbuzoval je a naplňoval hrdostí a odvahou,“ dodal biskup.
Podle biskupa Lobkowicze je rovněž příhodné, že k přenesení kardinálových ostatků do Prahy nastává v roce 100. výročí vzniku Československé republiky, ale i méně radostných tzv. osmičkových výročí. „Věřím, že je to předzvěst něčeho nového jak pro naši vlast, církev v naší zemi, tak i pro novou úctu a pozornost, kterou si pan kardinál Beran bezpochyby zaslouží.